Energooszczędne Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach

W budynku Centrum przewidziano powierzchnie pod działalność domu kultury, kina, teatru, szkoły muzycznej, telewizji regionalnej, biblioteki, galerii sztuki i kawiarni. Uwzględniono również przestrzeń na działalność handlową, a na kondygnacji podziemnej zaprojektowano parking. Budynek jest przykładem realizacji idei budownictwa ekologicznego i wydajnego energetycznie. W centrum wykorzystano komplementarną względem siebie i w pełni zautomatyzowaną sieć instalacji energooszczędnych, zbudowaną z gruntowego wymiennika ciepła, klimatyzacji z pompą ciepła oraz paneli fotowoltaicznych umiejscowionych na dachu. Jej creme de la creme są panele solarne/ fotowoltaiczne typu DSSC nazywane również barwnikowymi, które pozwalają uzyskać dodatkową energię elektryczną. Wartym podkreślenia jest fakt, że jest to pierwsze na świecie wdrożenie komercyjne tak innowacyjnego systemu inspirowanego naturą, a dokładniej: fotosyntezą. Elektrownia fotowoltaiczna o takiej wielkości oraz mocy, jeśli chodzi o konstrukcję ścienną, jest unikatem w Europie Środkowej. Spełnienie rygorystycznych wymagań w zakresie energooszczędności umożliwiło gminie skuteczne pozyskanie dofinansowania na budowę Centrum w ramach Programu „LEMUR – energooszczędne budynki użyteczności publicznej”.

Inwestycja: Energooszczędny budynek Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach

Inwestor: Gmina Kozienice

Lokalizacja: Kozienice, ul. Warszawska

Dane powierzchniowe: powierzchnia terenu objętego projektem: 3 446 m2, powierzchnia zabudowy: 2 114 m2, powierzchnia całkowita budynku: 9 493 m2, kubatura budynku: 36 148 m3

Zakres prac Pracowni: koncepcja, wielobranżowy projekt budowlany i wykonawczy

Status: obiekt wybudowany i oddany do użytkowania w roku 2015

Nagrody: Obiekt został wyróżniony w konkursie „Modernizacja roku 2015” w kategorii „Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej”.

Najnowsze realizacje