Podkarpackie Centrum Nauki

Zespół Pracowni Projektowej F-11 pod kierunkiem arch. Marcina Furtaka opracował projekt Podkarpackiego Centrum Nauki – ośrodka mającego na celu popularyzację nauki, o wyjątkowej w skali kraju ofercie programowej, powiązanej z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego – lotnictwem, kosmonautyką, informatyką oraz jakością życia. Obszar przeznaczony na budowę ośrodka położony jest w otoczeniu Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka i w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena. Dominującą funkcją projektowanego obiektu jest funkcja wystawiennicza: budynek ma mieścić ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Dodatkowo, w obiekcie mają funkcjonować warsztaty i laboratoria. W samym sercu budynku umieszczony został jeden z kluczowych eksponatów przewidzianych do prezentacji: powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów. Obiekt okalają schody imitujące orbitę i prowadzące na taras widokowy, z którego możliwa będzie obserwacja pobliskiego lotniska. Budynek został zaprojektowany w oparciu o odnawialne źródła energii.

Inwestycja: Podkarpackie Centrum Nauki

Inwestor: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Lokalizacja: Jasionka, okolice Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.

Dane powierzchniowe: obszar objęty opracowaniem: 12 259 m2, powierzchnia użytkowa: 6 560 m2, wysokość budynku: 19,5 m

Zakres prac Pracowni: koncepcja, program funkcjonalno – użytkowy, projekt budowlany, projekt wykonawczy

Status: obiekt oddany do użytkowania w 2022 r.

Nagrody:

W 2023 budynek Podkarpackiego Centrum Nauki został zwycięzcą plebiscytu Gazety Wyborczej na współczesną ikonę Podkarpacia.

Obiekt został również wyróżniony główną nagrodą w XXXIII edycji Konkursu PZITB „Budowa Roku 2022”.

W 27 edycji konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku przyznano mu pierwszą nagrodę w kategorii obiektów kultury – BUDOWA XXI w.